• Ranný filter (úprava 30 .9)

      • Príloha 2: FAQ ranného filtra

         

        Otázka:

        Akú maximálnu teplotu môže mať žiak a zamestnanec školy pri vstupe do budovy školy?

         

        Odpoveď:

        Ak je vstupujúcemu do budovy nameraná telesná teplota pri prvom meraní 37,5 st. C a viac, meranie sa zopakuje po 5 minútach pokoja. Ak je pri druhom meraní nameraná telesná teplota viac ako 37,5 st. C, zopakovať ešte raz 3. meranie po ďalších piatich minútach, ak bude stále telesná teplota viac ako 37, 5st.C,, nebude mu umožnené zúčastniť sa vyučovania. Ak je prítomný pri vstupe do školy zákonný zástupca, dieťaťu nebude umožnený vstup do budovy školy. Ak nie je pri meraní teploty prítomný zákonný zástupca, dieťa si nasadí rúško, bude izolované v izolačnej miestnosti a bezodkladne bude kontaktovaný zákonný zástupca, ktorý si dieťa bezodkladne vyzdvihne.

        Rovnaké pravidlo odporúčame uplatniť aj pri vstupe do materskej školy.

         

         

        Otázka:

        Do školy bude vstupovať cez jeden vstup približne 75 žiakov v priebehu 30 minút. Je potrebné čakať reálne 5 minút? Môžeme kontrolné meranie vykonať aj skôr?

         

        Odpoveď:

        Nie je problém poprosiť vstupujúceho, aby počkal „bokom“ tých 5 minút, odporúčame v pokoji. Zatiaľ do školy vstupujú ostatní žiaci, ktorým sa meria teplota. Po uplynutí 5. min. sa zopakuje meranie čakajúcemu žiakovi, ktorému bola pri prvom meraní nameraná vyššia teplota. Ďalší postup je uvedený vyššie.

         

         

        Otázka:

        Po koľkých dňoch resp. za akých podmienok môže dieťa, ktoré neprešlo cez ranný zdravotný filter resp. počas dňa muselo byť izolované v izolačnej miestnosti, nastúpiť späť do školy? Vzťahuje sa rovnaký postup na zvýšenú teplotu aj na ostatné príznaky alebo sa bude postupovať rôzne (napr. jednému dieťaťu odmeriame 37,8*C a druhé dieťa bude mať hnačku)?

         

        Odpoveď:

        Dieťa, ktorému nebolo umožnené vstúpiť do budovy školy z dôvodu vyššej telesnej teploty ako 37,5 st. C (aj po troch meraniach) alebo bolo umiestnené v izolačnej miestnosti, si bezodkladne nasadí rúško, je izolované v izolačnej miestnosti školy, škola bezodkladne kontaktuje zákonného zástupcu, ktorý dieťa bezodkladne vyzdvihne. V daný deň odchádza do domáceho prostredia. V žiadnom prípade nie je odoslaný na vyšetrenie k všeobecnému lekárovi pre deti a dorast. Rodič doma postupuje štandardne. Ak dieťa počas dňa v domácom prostredí nevykazuje iné známky ochorenia (nielen príznaky Covid-19, ale ani iné príznaky), telesná teplota klesla, nie je potrebná ďalšia izolácia a dieťa môže ísť na druhý deň opäť do školy, kde sa štandardne ráno opäť vykoná meranie telesnej teploty pri vstupe do budovy školy.

         

        Ak dieťa počas dňa vykazuje v domácom prostredí akékoľvek príznaky ochorenia, zákonný zástupca zabezpečuje starostlivosť o dieťa obvyklým spôsobom. Ak ide o ľahké príznaky, ktoré dokáže zvládnuť bez pomoci lekára, nechá dieťa doma do ústupu príznakov. Ak je dieťa doma do 5 pracovných dní vrátane, pri opätovnom návrate dieťaťa do školy predloží Vyhlásenie o bezinfekčnosti podpísané rodičom. Ak je zdravotný stav dieťaťa taký, že je potrebná rada, prípadne vyšetrenie dieťaťa, rodič kontaktuje lekára všeobecnej starostlivosti o deti telefonicky, mailom, alebo iným dištančným spôsobom a ďalej postupuje podľa jeho pokynov.

        Pri minimálnych príznakoch počas piatich dní nie je vždy potrebná návšteva lekára, mierne príznaky ustúpia spontánne a nie je potrebný zásah lekára.

         

        Ak dieťa nepríde do školy z dôvodu ochorenia trvajúceho viac ako 5 po sebe nasledujúce dni (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) a ochorenie nevyžadovalo návštevu lekára, je potrebné lekára kontaktovať telefonicky, mailom a pod. a oznámiť mu ľahké ochorenie dieťaťa. V tomto prípade a aj v prípade, že ochorenie dieťaťa vyžadovalo návštevu lekára, rodič pri opätovnom nástupe dieťaťa do školy predloží Potvrdenie o chorobe, vystavené príslušným lekárom.

        Ak dieťa nepríde do školy 3 po sebe nasledujúce dni (počítajú sa aj víkendy a sviatky), príde 4. deň z akýchkoľvek dôvodov, rodič predkladá pri nástupe len Vyhlásenie o bezinfekčnosti (Príloha č.4) podpísané rodičom.  

         

        Lekár sa NIKDY nevyjadruje ku zdravotnému stavu dieťaťa v zmysle vystavenia potvrdenia, že dieťa je zdravé a ani sa nevyjadruje ku spôsobilosti navštevovať kolektívne zariadenie.

        Pri nutnosti vyšetrenia dieťaťa lekárom je potrebné rešpektovať Metodické usmernenie pre prácu v ambulancii VLDD vydané MZ SR. Podľa tohto usmernenia sa v ambulancii vyšetrujú deti po telefonickom (mailovom alebo inom dištančnom) dohovore s lekárom, ak to vyžaduje ich zdravotný stav (nie dieťa, ktorému bola pri vstupe do školy nameraná telesná teplota vyššia ako 37,5 st.C).

         

        Otázka:

        Čo môžeme považovať za "iné príznaky akútnej infekcie dýchacích ciest“?

         

        Odpoveď:

        Pod „iným príznakom ochorenia dýchacích ciest“ sa rozumie – začervenané, zapálené oči s výtokom, upchatý nos so sťaženým dýchaním nosom, hustý skalený, zafarbený (žltý, zelený) výtok z nosa (nádcha), bolesť uší, výtok z uší, oslabený sluch, suchý dusivý kašeľ, vlhký produktívny kašeľ. Možnosť použiť príznaky uvedené v materiáli: Prehlásenie zákonného zástupcu o zdravotnom stave dieťaťa pre materskú školu.

         

        Otázka:

        Ak máme v škole súrodeneckú dvojicu navštevujúcu rôzne ročníky a jedno z detí neprejde ranným zdravotným filtrom resp. bude počas dňa izolované, aké podmienky platia pre druhé dieťa, žijúce s ním v spoločnej domácnosti?

         

        Odpoveď:

        Usmernenie sa týka vždy konkrétnej osoby. Každú posudzujeme osobitne. Nevzťahuje sa aj na súrodenca.

         

        Otázka:

        Ako má prebiehať prakticky ranný filter v červenej fáze s meraním telesnej teploty vstupujúcich do školy v prípade nepriaznivého počasia?

        Nemôžeme nechať deti v daždi, snežení alebo vetre čakať pred školou. Je pochopiteľné, ak budeme merať telesnú teplou vstupujúcim, budú sa žiaci pred školou kumulovať.

        Odpoveď:

        Odporúčame vykonávať ranný filter až vo vnútorných priestoroch školy – v mieste priestorovo umožňujúcom ho vykonať, čo najbližšie ku vchodu do školy, ideálne v priestore pred šatňami, event. pri vstupe na chodbu s triedami  ( z epidemiologického hľadiska je to možné, žiak sa síce stretne s inými žiakmi, avšak doba, za ktorú bude s nimi v kontakte, je vo väčšine prípadov kratšia ako 15 min. a vzdialenosť medzi dvoma osobami je väčšia ako 2 m).

         

        Otázka:

        Ako sa má zachovať škola v prípade, že žiak prichádza do školy bez sprievodu rodiča a nespĺňa kritériá ranného filtra? Máme ho otočiť a nechať ho samého odísť domov?

         

        Odpoveď:

        V tomto prípade odporúčame požiadať žiaka, aby si nasadil rúško a umiestniť ho v izolačnej miestnosti (je zriadená v každej škole pre prípad, že sa u žiaka počas vyučovania objavia príznaky Covid-19) a bezodkladne sa kontaktuje zákonný zástupca dieťaťa. Ten je informovaný o tom, že dieťa nespĺňa kritériá ranného filtra. Rodič si musí dieťa následne bezodkladne vyzdvihnúť a ďalej sa postupuje podľa usmernení tohto dokumentu.